|  | 

Western chicken Olkusz

Estetyka

Estetyka
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

nauka (23)Estetykę Miereżkowski ego ukształtowała dualistyczna koncepcja świata głoszona przez symbolistów, którzy wierzyli w istnienie rzeczywistości realnej i poznawalnej oraz rzeczywistości pozazmysłowej, niepoznawalnej. Pisarz, wprowadzając do powieści konkretne fakty z historii, starannie odtwarzał koloryt lokalny epoki, wykorzystując w tym celu dokumenty i źródła historyczne. Pamiętał również o odpowiedniej motywacji postępowania bohaterów. Nie świadczy to jednak, że był zwolennikiem sztuki imitatorskiej. Miereżkowski selekcjonował materiał historyczny i akcentował tylko momenty niezbędne dla ilustracji myśli przewodniej trylogii. Pokazywał ?rzeczywistość, przez którą prześwieca idea”. Walery Gostomski słusznie podkreślał, że powieści Miereżkowskiego z cyklu Chrystus i Antychryst mogą być ?tylko z pewnymi zastrzeżeniami nazwane powieściami. Nie ma w nich bowiem fabuły, stanowiącej zazwyczaj istotny wątek wszelkiej twórczości powieściowej. Autor trylogii, choć obdarzony potężną wyobraźnią, nie tyle tworzy, ile odtwarza pewne zasadnicze, przełomowe momenty dziejów w świetle idei będącej wyrazem najistotniejszych jego dążeń życiowych. Daje on nam nie powieści historyczne we właściwym znaczeniu, lecz ideowe odbicie samej historii uprzytamniając nam w żywym artystycznym obrazowaniu główne prądy duchowego rozwoju ludzkości na gruncie chrześcijańskim”.

Pozostałe wpisy:

estetyka

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Kuchnie europejskie

    Kuchnie europejskie

    Kuchnie europejskie Każdy niewątpliwie doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak różnorodnym pod względem kulturowym kontynentem jest Europa. Oczywiście dotyczy to również kuchni, która inna jest dla każdego kraju, chociaż nie sposób również nie zauważyć, że tradycje kulinarne narodów zamieszkujących sąsiadujące ze sobą ziemie są dość podobne i znaleźć można wśród nich wiele wspólnych punktów.

  • Gotowanie w nowoczesnym świecie

    Gotowanie w nowoczesnym świecie

    Gotowanie w nowoczesnym świecie W większości współczesnych zamożnych krajów wyraźnie wzrasta zainteresowanie tematyką zdrowotną jak i rozumienie zależności między samopoczuciem i zdrowym organizmem a stylem i sposobem odżywiania się. Dietetycy mają dzisiaj mnóstwo zleceń opieki nad ludźmi, którzy nie potrafią racjonalnie wybierać składników i dań dla siebie, chętnie zamieniając samodzielnie przygotowane posiłki na jedzenie na